satis@zenitelektrik.com

Güç Kompanzasyon Pano Uygulaması
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Güç Kompanzasyon Pano Uygulaması
Güç Kompanzasyon Pano Uygulaması

Ana Dağıtım Panoları

Tesisin girişindeki ana dağıtım üssü olan panolardır. Besleme, kuplaj ve çıkış ünitelerinin bir araya gelmesinden oluşur. Bu nedenle yüksek amperli elemanlar ADP üzerindedir. Alçak gerilim enerji bölümünün kontrolünün ve güvenliğinin sağlandığı merkez olup; Endüstriyel ve Ticari tüm yapıların elektrik sisteminin kalbidir. Uzun ömürlü ve kolay müdahale edilebilir olması önem taşımaktadır.

Kompanzasyon ve Harmonik Filtre Panoları

Üretilen elektrik enerjisi santralden tüketiciye kadar dağıtılırken, enerji kaybının az olması gerekmektedir. Tesislerde bulunan elektrik motoru, transformatör, balast gibi cihazlar endüktif yük oluşturur ve bağlı oldukları şebekeden endüktif yük çekerek daha sonra bu reaktif gücü tekrar şebekeye verirler. Bu durum; trafolarda, iletim hatlarında, şalterlerde kayıplara yol açmaktadır.
Cihazların ihtiyac duyduğu reaktif enerjinin iletim hatları yerine bulundukları tesiste kurulan sistemle kompanze edilmesi gerekmektedir. Kompanzasyon panosu bulunan işletmelerde:

- Kullanılmamış olan aktif güç oranı azaldığından reaktif güç tüketimi için cezai işlem önlenmiş olur.

- Transformatörden alınan aktif güç için verim yükselir.

- İletkenler daha az akım taşıyacağından kesitleri incelir.

- Harcanan enerji azalacağından enerji ücreti daha az olur.


MCC Pano Uygulamaları

Motor gruplarının kontrol edildiği endüstriyel tipteki panolardır. Alışveriş merkezleri, fabrikalar, akıllı binalar, arıtma tesisleri, pompa istasyonları, ulaştırma tesisleri gibi motor kullanımının yoğun olduğu tüm alanlarda geniş kullanım olanakları bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın